Ako vykurovať rodinný dom?

Vykurovacia sezóna je už blízko a spolu s ňou mnohé domácnosti riešia otázku efektívneho vykurovania. Hľadajú úsporný a zároveň účinný spôsob, ktorý zahreje domácnosť počas všetkých zimných mesiacov. Moderné vytápanie elektrickým a plynovým kotlom mnohokrát domácnosti kombinujú s tradičným vykurovaním pomocou dreva alebo brikiet. My vám ponúkame alternatívu – efektívny spôsob vykurovania priestorov pomocou tepelného čerpadla.

Aké typy tepelných čerpadiel poznáme?

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Čerpadlo pracuje na princípe ohrievania okolitého vzduchu vo svojom vnútri. Jeho montáž je pomerne jednoduchá. Mnoho domácnosti oceňuje aj možnosť chladenia najmä počas letnej sezóny. Tepelné čerpadlo disponuje funkciami odvhlčovania a čistenia vzduchu. V prípade potreby ho tiež môžete napojiť na podlahové kúrenie. Medzi jeho nesporné výhody patrí pomerne nízka cena. Pokiaľ ale chcete vykurovať viacero miestností, musíte do každej z nich nainštalovať vnútornú jednotku.

Každá minca má ale dve strany. Pri tepelnom čerpadlo vzduch/vzduch tak musíte počítať s jeho vyššou hlučnosťou. Tento typ čerpadla tiež neohrieva vodu.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch sa nehodí do objektov s mnohými malými miestnosťami. Svoje využitie často nachádza na chatách alebo v bytoch.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tepelné čerpadlo vzduch/voda funguje na princípe predávania tepelnej energie zo vzduchu vode vo vykurovacom okruhu. Inštalácia je bezproblémová, nevyžaduje vrty ani zemné kolektory. Vyznačuje sa tiež nízkymi prevádzkovými nákladmi, jednoduchou údržbou a funkciou ochladzovania.

Pri veľmi nízkych teplotách je nutné čerpadlo doplniť o ďalší zdroj tepla ako kotol alebo kozub. V porovnaní s inými čerpadlami je menej účinné.

Ide o skvelú voľbu prevažne do novostavieb. Inštalovať ho ale môžete aj pri rekonštrukcii domu.

Tepelné čerpadlo zem/voda

Inštalácia tepelného čerpadla je o čosi zložitejšia, čerpadlo si totiž vyžaduje hlbinný vrt. Vo vrte sa nachádza výmenník tepla, ktorý sprostredkováva výmenu tepla zemou a čerpadlom. 

Toto čerpadlo sa vyznačuje stabilným výkonom, vysokým a efektívnym vykurovaním, nízkou spotrebou elektriny a dlhou životnosťou. Domácnosti si tiež chvália jeho bezhlučný chod a bezúdržbovosť. 

Na druhej strane je nutný väčší zásah v podobe hlbinného vrtu už pri jeho montáži, ktorý si vyžaduje špeciálnu pôdu a stavebné povolenie. Ide tiež o najnákladnejší typ čerpadla.

Alternatívou k tepelnému čerpadlu zem/voda s hlbinným vrtom je tepelné čerpadlo s plošným kolektorom, ktoré sa teší mnohým jeho benefitom, avšak na jeho inštaláciu je nutný dostatočne veľký pozemok.

Prečo je efektívne vykurovanie tepelným čerpadlom?

Získate nezávislosť

Cena energií sa v ďalších rokoch bude meniť. Vy na nej ale nemusíte byť plne závislí, pretože čerpadlo si tepelnú energiu berie zo svojho okolia.

Ušetríte 

Čerpadlo vám ponúka možnosť efektívneho vykurovania. Z dlhodobého hľadiska môžete ušetriť za energie až 60 % nákladov oproti elektrokotlu alebo 30 % nákladov plynovom kotli. Navyše aj samotná investícia sa vám do približne 3 – 7 rokov vráti.

Čerpadlá sú ekologické

Keďže získava energiu zo svojho okolia a do ovzdušia nevylučuje pevné častice ako iné vykurovacie materiály, je označované ako priateľské voči životnému prostrediu.

Ako bonus získate klimatizáciu 

Čerpadlá môžete používať aj mimo vykurovaciu sezónu. Ide totiž o skvelú alternatívu klimatizácie, čo oceníte najmä v období letných horúčav. Pokiaľ máte doma bazén, môžete  pomocou čerpadla zohriať vodu v ňom.

Otázku ako efektívne vykurovať riešia tepelné čerpadlá. Aj preto ich mnohé domácnosti inštalujú. Sú vhodné na vykurovanie pri nízkych teplotách (až -20 °C) a ich životnosť dosahuje aj 20 rokov. Ak teda máte záujem o úsporné, ekologické a efektívne riešenie, ktoré vám pomôže pri vykurovaní rodinného domu, radi vám pomôžeme.

S montážou tepelných čerpadiel máme mnohoročné skúsenosti. Postaráme sa aj o vaše vykurovanie.

Napíšte nám o obhliadku a nezáväznú kalkuláciu.

Takto vyzerá naša práca

Zdieľať tento článok

Zanechajte nám komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *