Ako vybrať klimatizáciu

Klimatizácie si čoraz častejšie nachádzajú miesto v našich príbytkoch. Nie sú už len módnym hitom ale zariadením, ktoré výrazne zlepší komfort bývania. Dôležité ale je vybrať si správny druh klimatizácie.

Ako vybrať klimatizáciu do domu alebo bytu? Dôležité je uvedomiť si pár faktov, ktoré pri výbere budú hrať dôležitú úlohu. Chcete ochladiť jednu miestnosť alebo viac a aký výkon by mala mať vaša klimatizácia?

Väčšia časť klimatizácií sa skladá z dvoch častí:

  • Vnútorná jednotka – výparníkom sa odvádza teplo z miestnosti von do vonkajšej jednotky.
  • Vonkajšia jednotka – výparník odvádza teplo von. Kompresor s chladiacou kvapalinou ochladzuje vzduch a vháňa ho do miestnosti.

V závislosti od počtu vnútorných jednotiek delíme klimatizáciu na

Single – Split – jedna vnútorná a jedna vonkajšia jednotka. S týmto typom klimatizácie môžete chladiť len jednu miestnosť.

Multi – Split – klimatizácia je tvorené viacerými vnútornými jednotkami a jednou vonkajšou. Vďaka viacerým vnútorným jednotkám môžete odvádzať teplo z viacerých miestností.

Pri montáži týchto klimatizácií je potrebné robiť zásah do konštrukcie stavby, aby ste mohli vonkajšiu a vnútornú jednotku prepojiť. Ak bývate v paneláku je dobré informovať sa či takýto zásah môžete urobiť.

Mobilná klimatizácia

Mobilná klimatizácia môže byť dobrou voľbou ak rozmýšľate ako vybrať klimatizáciu do bytu keď nedostanete súhlas na namontovanie klasickej klimatizácie.

Mobilná klimatizácia je v podstate jedno zariadenie, ktoré môže ochladiť jednu miestnosť. Tento typ si nevyžaduje zásah do konštrukcie domu. Hadicu, ktorá je súčasťou zariadenia sa odvádza teplo z miestnosti von, preto je potrebné ju vystrčiť cez pootvorené okno. Mobilnú klimatizáciu môžete jednoducho presúvať z jednej miestnosti do druhej a ochladiť si izbu, v ktorej sa práve nachádzate.

Výkon klimatizácie

Výkon je najdôležitejším technickým parametrom, na ktorý by ste mali brať ohľad pri výbere tohto zariadenia. Väčší výkon zariadenia môže spôsobiť jeho časté vypínanie a zapínanie. Klimatizácia s menším výkonom zas môže byť v prevádzke nepretržite a aj napriek tomu sa môže stať, že priestor nebude dostatočne vychladený.

Všeobecne platí: 1 kW výkonu klimatizácie na 10 metrov štvorcových plochy. Ak chcete ochladiť miestnosť s plochou 20 metrov štvorcových mala by mať klimatizácia výkon okolo 2 kW.

Chladenie aj ohrievanie

Klimatizácia nemusí miestnosť len ochladzovať ale aj ohrievať a celkom efektívne. Preto si rozmyslite či zariadenie plánujete používať len sezónne (na chladenie v horúcich letných dňoch) alebo celoročne aj na vyhrievanie miestnosti.

Máte záujem o tepelné čerpadlo alebo potrebujete poradiť?

Napíšte nám a ozveme sa vám späť.

Zdieľať tento článok

Zanechajte nám komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *